Laguppställning
Ledare
Referat
Älta IF 1-3 Järna SK
18 maj 2013 0 kommentarer
Älta IF - Järna SK 1-3 (1-1)
Avslut 8-12
Avslut på mål 2-3
Offside 3-6
Frisparkar 6-10
Hörnor 3-4
Gula kort 3-1
Röda kort 1-0
Hemmalaget inleder piggast. Efter 10 minuter har vi skapat fyra bra lägen. Men antingen tar vi inte avslut, eller så rinner bollen ifrån oss i det avslutande momentet.
I den 21:a minuten är vi nära att ta ledningen. Acke vinner ett motlägg och dribblar sedan av den sista förvararen. Avslutet som följer på friläget går utanför.
Järnas farligaste chans kommer i den 27:e minuten där en boll går tätt utanför bortre stolpen efter ett inlägg.
I den 29:e minuten tar vi äntligen avslut utifrån. Lukas dundrar på en bit utanför straffområdet, och detta ställer målvakten som är påväg åt fel håll. Bollen går via målvakten och in i mål.
I den 39:e minuten är vi väldigt nära att utöka ledningen efter en bra sekvens som avslutas med ett inlägg från höger, och en stenhård nick tätt utanför.
Ledningen skulle dock inte få stå sig till halvtid. I 42:a minuten tappar vi pressen helt på egen planhalva. Två Järna-spelare tilllåts att passera 7 försvarsspelare som står på rätt sida, men mest tittar på. Ett friläge uppstår och 1-1 är ett faktum.
Järna lyfts av kvitteringen och trycker på de återstående minuterna av halvleken.
I andra halvlek skapar vi ett friläge i den 56:e minuten efter en mästerlig lobbpassning av Osorio. Men avslutet blir inte av i den tilltrasslade situationen eftersom vår spelare blir nerdragen i straffområdet. Misstänkt, men lång ifrån solklar, straff.
Vi har ännu ett bra läge att ta ledningen i minut 62 efter en hörna. Avslutet som kommer på tillbakaspelet rakt ut från straffområdet går tyvärr högt, högt över.
I situationen efter är det istället Järna som tar ledningen. Vi tappar boll, går bort oss på kanten, Järna-spelaren slår ett bra inlägg mot den bortre ytan, där en omarkerad medspelare kommer och nickar in 1-2.
För tredje matchen denna säsong hade vi tappat en ledning.
Med 71 minuter spelade åker vi dessutom på ett rött kort efter två gula. Resterande 19 minuter spelades således endast med 10 man.
I 79:e minuten fastställer Järna slutresultatet, 1-3, på en mycket välslagen frispark.
Järna har en bisarr utdelning denna match och sätter samtliga bollar i mål som går på mål. Men de förvaltar också sina lägen bättre och bjuder på färre misstag i allmänhet.
Kommentarer