Älta IF Fotboll P12

Kontaktuppgifter under fliken truppen.
Årsmöte Älta IF
17 mar
Stöd Älta IF Fotboll och få 25% på fotbollsskor!
26 feb
Kick Off för fotbollsledare
20 feb
Årsmöte Älta IF
17 mar
Välkommen till årsmöte
10 mar
LW stöttar ungdomsidrotten i Älta IF
27 feb
Kontaktuppgifter under fliken truppen.
17 mar, 11:32 1 kommentar
I helgen genomförde Älta IF P12 sitt träningsläger, och vilken helg det blev!
Under två intensiva och roliga dagar fyllda av fotboll, skratt och gemenskap fick killarna en riktigt bra start på säsongen.
Lägret bjöd på flera spännande träningspass där spelarna fick utveckla sina tekniska färdigheter och lära sig mer om lagspelets viktiga delar.
Förutom fotboll hann vi med roliga aktiviteter som Teakwondo som verkligen skapade sammanhållning i laget.
Vi ledare hoppas att killarna hade lika kul som vi hade och att denna upplevelse blir en stark grund för en fantastisk fotbollssäsong.
Stort tack till alla spelare som bidrog till att helgen blev så lyckad.
Nu ser vi fram emot en spännande och utvecklande säsong tillsammans!
Nästa helg är det dags för Cup !
// Ledarna i Älta IF P12
3 mar, 17:26 0 kommentarer
Igår hade vi en rolig lagaktivitet där vi tillsammans besökte Hammarby IP för att se Bajens damer ta sig an BP i Svenska Cupen.
Trots ett blåsigt väder fick vi se en spännande match där Hammarby tog hem segern med 3–1!
Det var riktigt kul att så många från laget kunde följa med och uppleva matchen tillsammans.
Tack till alla som var med – vi ser redan fram emot nästa gemensamma aktivitet! 💛⚽
#ForzaÄlta #Lagkänsla #Fotbollsglädje
17 feb, 21:29 0 kommentarer
Idag var vi iväg och tränade Taekwondo i Orminge som en lagaktivitet, och det var riktigt kul att se hur duktiga killarna var!
De tog till sig instruktionerna med stort fokus och visade en imponerande disciplin – Något vi ledare verkligen hoppas håller i sig framöver !
Det verkade som att killarna hade roligt och verkligen gav allt under passet.
Fantastiskt kämpat, grabbar!
Bra jobbat och stort tack för en härlig aktivitet!
Ledarna
11 feb, 16:35 0 kommentarer
Hej alla föräldrar!
Vi hoppas att ni har haft en skön sommar och är lika taggade som vi inför säsongen 2025! Här kommer viktig information inför säsongsstarten.
Träning och försäsong
Vi har redan smugit igång säsongen med träning på lördagar 11:45-13:00 på Nacka IP (Tältet). Om det inte krockar med andra aktiviteter får ni gärna komma, men prioritera gärna de träningar där det är pågående säsong.
Försäljning av New Body-produkter
Vi kör just nu en försäljning av New Body-produkter fram till 3 mars, och det har gått riktigt bra hittills! Bra jobbat allihop – fortsätt kämpa! Om ni behöver hjälp att ansluta er, kontakta Henrik så hjälper han er igång.
Viktiga datum att hålla reda på:
Februari
15/2 – Träning 11:45-13:00 (Nacka IP, Tältet)
17/2 – Taekwondo med laget (Orminge Centrum, samåkning ordnas)
22/2 – Träning 11:45-13:00 (Nacka IP, Tältet)
26/2 – Träning 11:45-13:00 (Nacka IP, Tältet)
28/2 – Gympass på Nordic Wellness (Älta)
Mars
1/3 – Träning 11:45-13:00 (Nacka IP, Tältet)
14-15/3 – Träningsläger på Bosön, Lidingö
16/3 – Träningsmatch
22/3 – Träningsmatch
22-23/3 – Future Stars Spring Cup (exakt speldag meddelas senare)
April
4-6/4 – St: Eriks Cupen drar igång (vi har anmält två lag)
Juni
26-29/6 – Dalecarlia Cup eller annan sommarcup
Nya träningstider
Från och med vecka 14 kommer vi att få nya träningstider. Håll utkik på svenskalag.se för uppdaterad information.
Kallelser och planering
Det är viktigt att ni svarar på kallelser till träningar, matcher och cuper så att vi kan planera i god tid och anmäla rätt antal lag.
Vi behöver fler ledare och engagerade föräldrar!
För att ge killarna bästa möjliga stöd och upplevelse behöver vi fler föräldrar som kan hjälpa till. Om du är intresserad av att bidra – tveka inte att kontakta någon av oss ledare!
Tack för att ni tog er tid att läsa detta!
Vi ser fram emot en ny och spännande fotbollssäsong tillsammans med er och era killar!
Med vänliga hälsningarar
Ledarna
31 dec 2024 0 kommentarer
Vilket fantastiskt år vi har haft tillsammans!
Året började på bästa sätt med ett träningsläger på Bosön, där vi även fick uppleva ett inspirerande träningspass med svenska U21-landslagets förbundskapten.
Under året har vi samlat minnen från våra besök på Tele2 Arena för att heja på Bajen, och från vår resa till Karlstad för att delta i en cup fylld av glädje och spännande matcher.
I St:erikscupen deltog vi med fyra lag och visade på både laganda och individuell utveckling.
Året avrundades med Skills Academy, där killarna fortsatt att vässa sina färdigheter och visa prov på sin vilja att utvecklas.
Som ledare vill vi uttrycka vår tacksamhet för att vi fått följa killarnas fantastiska resa och utveckling.
Nästa år väntar nya utmaningar med övergången till 9-manna, och vi är övertygade om att killarna är redo att ta sig an detta steg.
Vi vill också rikta ett stort tack till alla föräldrar för er ovärderliga support och stöttning – Ni är en viktig del av vårt lag.
Ett särskilt tack går till våra tränarkollegor: Casper för ditt engagemang under året, och Maria och Grant för ert mångåriga arbete med killarna.
Er insats har varit ovärderlig!
Vi ser fram emot ett nytt år med fotboll, utveckling och gemenskap.
Gott Nytt År önskar
Ledarna
Ons 26/3
17:00-18:00 |
P12 Fotboll Träning
Älta IP 1 |
Lör 29/3
12:00-13:00 |
Träning
Nacka IP Tältet |
Lör 29/3
12:00-13:00 |
Träning
Nacka IP Tältet |
Sön 6/4
13:30-15:00 |
Match mot Tallkrogens IF Röd
Gubbängens BP 1 |
Sön 6/4
14:30-16:00 |
Match mot Konyaspor Kultur och IF P2012Grö
Alby BP 1 |
Lör 12/4
11:00-12:30 |
Match mot Tyresö FF 4
Älta IP 12 |
Sön 13/4
09:00-10:30 |
Match mot FoC Farsta FF Röd 2
Älta IP 12 |
Sön 27/4
12:00-13:30 |
Match mot IFK Haninge B
Älta IP 12 |
Sön 27/4
14:30-16:00 |
Match mot Örby IS Röd
Sjöängens BP 1 |
Sön 4/5
09:00-10:30 |
Match mot Vistaberg IF 2
Älta IP 12 |