Laguppställning
Referat
Älta – Sköndal 5-3 (1-2)
0 kommentarer

Avslut |
19-8 (6-6) |
På mål | 12-4 (3-3) |
Blockerade | 1-0 (0-0) |
Hörnor | 3-1 (2-1) |
Frisparkar | 13-3 (9-1) |
Offside |
2-3 (1-2) |
När vi spelar matcher under vår styrke- och uthållighetsperiod är vi alltid noga med att inte lägga fokus på fel saker. Det kan vara lätt att glömma bort, och sedan göra en felaktig analys.
Det vi ville få ut i dag var att se nya spelare, testa lite nya positioner och känna lite på en ny variant av vår organisation. Resultatet i sig var inte högsta prioritet, men vi var noga med att även om det blev tungt och allt inte stämde, skulle vi gå in för att vinna matchen!
I inledningen av matchen ser det ut som vi tar initiativet och startar första 5 min på Sköndals planhalva. Men vi skapar inte speciellt mycket utan tappar oftast bollen och blir i stället sårbara för omställningar. Sköndal tog sedan över spelet och skapar bra chanser och gör även 1-0. Vi hade svårt att hitta rätt i vårt presspel och i vårt positionsspel. Detta gav Sköndal ytor, framför allt i deras uppspelfas centralt. Vi gör ändå 1-1, ganska tätt inpå och krysset står sig ganska länge i första.
Sköndals spel är mycket mer effektivt och vi har svårt att spela loss bollen. Laget blir ganska kort och vi tappar bollen i vårt kortpassningsspel. Lite innan paus sätter Sköndal även dit 2-1.
Vi hade 5 spelare på bänken och jag tror Sköndal inte hade någon, så det skulle troligvis ge visst utslag i andra halvlek. Vi byter in 3 spelare i halvtid och tar, som i första, initiativet i halvleken. Efter ett par bra chanser sätter vi dit 2-2 i 10e min. Vi hittar en bättre balans på mitten och det ger oss mer ytor i centralt som vi kan utnyttja i vårt djupledsspel. 5 min efter målet, gör vi även 3-2. Nu är det så klart en kombination att Sköndal inte riktigt orkar hålla uppe sitt spel från första, men vi är också bättre i andra. Efter ytterligare ca 10 min kommer även 4-2. Helt klart orkar vi mer, trots den tunga styrkeperioden och när vi släpper in ytterligare två pigga spelare, känns det som Sköndal inte kommer kunna hämta in resultatmässigt. När 5-2 kommer i 77e min, är matchen så klart vunnen, men Sköndal lyckas ändå göra 3-5 med sitt ända skott på mål i andra. En stelfrusen målvakt som inte hade mycket att göra i andra, fick bjuda på den.
Jag tycker Sköndal bjöd på ett trevligt spel och en riktig pigg första halvlek. Det var två lag som klev ut på konstgräs för första gången i år och det kanske märktes en del. Men vi fick ut vad vi ville med matchen och tackar Sköndal för en bra insats och önskar dem lycka till med sitt fortsatta spel.
Richard, Coach Älta-Herr
Kommentarer